Víte, že se nemusíte pokaždé přihlašovat ručně? Jde to i snadněji! Více na Automatické přihlašování

Historie webu

Historie eBabylonu

Vytvoření překladatelského poptávkového portálu pro české profesionální překladatele a tlumočníky je jako splnění velmi odvážného snu. Duchovním otcem celého projektu je Petr Borovička. O technickou realizaci se postaral Vojtěch Hordějčuk. Překladatel a programátor – každý z nich vidí vznik webu úplně jinak.

Statistiky

Stý aktivní eBabyloňan – 22.10.2008 (451. den provozu) dosáhl počet aktivních registrovaných překladatelů čísla 100, zatímco celkový počet včetně těch s neplatnou registrací byl 364, stav vyřízených poptávek byl 343.

Statistika k 1.1.2009 (522. den provozu): 379 registrovaných, z toho 115 aktivních, 409 realizovaných poptávek.

Statistika k 1.1.2010 (887. den provozu): 510 registrovaných, z toho 95 aktivních, 800 realizovaných poptávek.

Statistika k 1.1.2011 (1251. den provozu): 562 registrovaných, z toho 60 aktivních, 1097 realizovaných poptávek, 275 příspěvků ve Fórech.

Statistika k 1.1.2012 (1617. den provozu): 589 registrovaných, z toho 57 aktivních, 1327 realizovaných poptávek, 318 příspěvků ve Fórech.

Statistika k 1.1.2013 (1983. den provozu): 624 registrovaných, z toho 45 aktivních, 1570 realizovaných poptávek, 399 příspěvků ve Fórech.

Statistika k 1.1.2014 (2348. den provozu): 652 registrovaných, z toho 41 aktivních, 1750 realizovaných poptávek, 416 příspěvků ve Fórech.

Statistika k 1.1.2015 (2713. den provozu): 644 registrovaných, z toho 33 aktivních, 1828 realizovaných poptávek, 417 příspěvků ve Fórech.

Statistika k 1.1.2016 (3078. den provozu): 647 registrovaných, z toho 33 aktivních, 1901 realizovaných poptávek, 417 příspěvků ve Fórech.

Statistika k 1.1.2017 (3444. den provozu): 649 registrovaných, z toho 28 aktivních, 1981 realizovaných poptávek, 417 příspěvků ve Fórech.

Statistika k 1.1.2018 (3809. den provozu): 653 registrovaných, z toho 23 aktivních, 2029 realizovaných poptávek, 420 příspěvků ve Fórech.

Září 2018 facelift webu (Vojtěch Hordějčuk).

Statistika k 1.1.2019 (4173. den provozu): 406 registrovaných, z toho 24 aktivních, 2092 realizovaných poptávek, 391 příspěvků ve Fórech.

Petr Borovička – překladatel

První verze portálu eBabylon byla spuštěna 30. července 2007. Vlastně to bylo několik týdnů po tom, co byla zprovozněna nová internetová prezentace na www.englishservice.cz s novými online funkcemi (kterou vytvořil opět Vojtěch Hordějčuk) a jejímž spuštěním jsem pomyslně oslavil výročí deseti let podnikání v oboru.

A v té době jsem začal přemýšlet o eBabylonu jako o budoucím tržišti překladů. Proč nedat překladatelům, kteří jsou oddáni své práci možnost získat nové zakázky a ty, na které nemají čas naopak jednoduše prodat? Typickému zákazníkovi by pak stačila jediná internetová adresa – www.ebabylon.cz – a mohl by mít zázrak do tří dnů.

Tušil jsem, že existují překladatelé, pro které jsou kvalita práce a překladatelská etika posvátnými, ale nebylo ještě úplně jasné, jak je přimět, aby šli se svými zakázkami na trh a vůbec jak celý systém do budoucna poptávkami zásobovat.

Rozhodnutí poskytnout dobu registrace až do konce roku 2007 zdarma se ukázalo jako velmi dobrý tah – počet registrovaných překladatelů k naší radosti stále rostl. Nicméně poptávky se objevovaly jen sporadicky a většinu z nich jsem přidával sám. Pokud se ale objevila poptávka od registrovaného překladatele nebo z veřejnosti, radost byla obrovská a s ní rostla i víra v to, že systém se jednou postaví na vlastní nohy.

A když říkám vlastní, myslím vlastní. eBabylon se umí o sebe postarat sám, o všem podstatném překladatele i poptávající informuje e-mailem, a ti pak jednají o ceně a podmínkách realizace dané poptávky sami, tj. systém má pouze zprostředkovací roli, ale zprostředkovací poplatky neexistují. Vše je pouze mezi překladatelem a poptávajícím. Jednoduché, čisté, ale i potenciálně dobrodružné tak, jak někdy obchodní vztahy bývají.

Jako překladatel vím příliš málo o programování webových stránek a aplikací, zkrátka o tom, co běží pod kapotou www.ebabylon.cz. Součástí eBabylonu je propracovaná přímá administrace, která se zpřístupní po přihlášení administrátora, lze tedy spravovat celý systém z jakéhokoliv místa na světě stejně pohodlně jako z domu. Co se tedy týká návrhu, konstrukce, vyladění a zprovoznění eBabylonu našel jsem ve Vojtovi člověka velmi schopného, s podobným smyslem pro organizaci práce, preciznost a pracovitost. Bez něj by byl eBabylon jen nafouknutá bublina! Hýbal s věcmi, které se zdály nezdolné, naslouchal přáním a tužbám laika a skutečně je oživoval. To, co vidíte dnes, je dílo nadšeného a pilného mladého mozku!

Administrace – eBabylon 1

Administrace – eBabylon 2

Vytvoření a vývoj eBabylonu 2

Těsně před zahájením placeného provozu v lednu 2008 přesáhl počet eBabyloňanů lehce číslo 300 a počet realizovaných poptávek překonal 100! A to vše bez významnější propagační činnosti.

Dostali jsme od Vás spoustu připomínek, pochval i návrhů, kterým jsme se vždy snažili vyhovět. Protože si Vaší přízně velmi vážíme a chceme, aby se Vám tu líbilo, rozhodli jsme se portál vylepšit opravdu důkladně. Proto jsme vyvinuli eBabylon 2, který je mnohem víc než jen aktualizovaná verze staršího systému, je to druhá generace systému. A nakonec jsme všem dali měsíc bezplatné registrace, aby si nové tržiště důkladně prošli a osahali si každý detail (a těm, co už si zaplatili a prodloužili jsme měsíc připsali samozřejmě také).

Během léta 2008 jsme hodně přemýšleli o dalších možnostech uživatelského i technického vylepšení eBabylonu. Na seznamu úprav, vylepšení a úplných novinek se objevilo více než 20 položek. A když šly děti 1. září 2008 poprvé do školy, eBabylon se probudil do nové verze a ukázal všechny své novinky (propracovanější Profil, nové řazení, třídění a hledání Překladatelů, Ankety, Zprávy z eBabylonu, více údajů u Poptávek, automatické Zviditelňování platných poptávajících překladatelů, Hodnocení překladatele, Rychlá odpověď, Rozpočet poptávky, odběr Fóra, vytvoření osobní webové adresy profilu, atd.)

Začátkem roku 2009 se objevily hlasy eBabyloňanů s přáním vytvoření propracovanějšího Fóra s možností automatického odběru jednotlivých témat a příspěvků a zavedení funkce Automatického přihlašování registrovaných překladatelů. Bylo vytvořeno pět hlavních fór, která se začala utěšeně plnit tématy a příspěvky k tématům. Automatické přihlašování ožilo v únoru 2009.

Další příjemná novinka se objevila hned v březnu 2009: nové statistické údaje o aktuální online návštěvnosti portálu (počet online lidí/návštěvníků a seznam jmen online přihlášených eBabyloňanů ve tvaru odkazů na jejich eB osobní profily.

V prosinci 2009 začala spolupráce se společností Z Studio, spol. s r.o. (oficiálním prodejcem společnosti SDL International jak pro Českou republiku) a eBabyloňané získali 10% na nákup veškerých produktů společnosti SDL International a výhodné dvoudenní školení. Tyto produkty se také začaly prodávat přes Obchod. Ve stejné době se dolaďovaly bannery – možnost pronájmu prostoru portálu pro reklamu podnikatelských subjektů.

Začátkem září 2011 byl poprvé spuštěn modul Lektoři a přibyla drobná vylepšení v administraci, ale také přepínač (Ne)dostupnost překladatele s funkcí pozastavení zasílání e-mailů a funkce Samosmazání profilu uživatelem.

V říjnu 2011 bylo na hlavní stránce vloženo pole se zobrazováním Tipů, které se mění při každém kliknutí nebo obnovení stránky.

Vojtěch Hordějčuk – programátor

Já měl na starosti technickou realizaci Petrových vizí. Už vývoj první verze pro mě byl velkou výzvou. Dokončili jsme ji koncem července a ihned ji s nadšením pustili do světa. Radovali jsme se z každého nového uživatele. Časem jsme však zjistili, že s rostoucím počtem registrovaných uživatelů se zvyšuje také naše zodpovědnost a nároky na technickou kvalitu. Během provozu jsme se však nesetkali s žádným větším problémem. Až ke konci nám začalo dělat potíže rozesílání e-mailů, ale vše se zdárně vyřešilo a v druhé verzi by neměly nastat žádné problémy.

Technické údaje

Celý web je naprogramovaný v PHP 5 (můj první projekt v této verzi jazyka – velmi rychle mi však přirostla k srdci). Jako zdroj dat používá vcelku jednoduchou databázi běžící na MySQL. Celý systém byl navržen s ohledem na rychlost a robustnost.

Nic však není dokonalé, takže se nebojte hlásit všechny chyby. Rádi vychytáme všechny mouchy.

Místo vzniku eBabylonu 2

Nejmenovaný pokoj na nejmenovaných kolejích ČVUT :-)

Postupný vznik webu

První verze systému eBabylon:

Pracovní verze bez grafiky:

První pokus o grafiku:

Druhý pokus o grafiku:


Poptávání je snadné,
zkuste to také!

Poptávání je snadné,
zkuste to také!

Poptávání je snadné,
zkuste to také!

Poptávání je snadné,
zkuste to také!

Zprávy z eBabylonu

Trados a eBabylon – Skočte po slevě, navštivte Obchod a udělejte si radost!

Registrace v roce 2019: nezdražuje se – už od roku 2009 jsou ceny stejné! Prodlužte si v Obchodě!